Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.


 

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

 

Nadleśnictwo Lubin zaprasza do wzięcia udziału w akcji #sprzątaMy, 20 września br. między godziną 9.00 a 10.00 nasi pracownicy będą czekać na wszystkich chętnych na parkingu przy ulicy Józefa Piłsudzkiego w Lubinie (w pobliżu garaży przy rondzie na skrzyżowaniu z ul. Leśną, współrzędne z Mapy Google 51°22'42.6"N 16°12'58.3"E).

 

 

Zapraszamy.

Każdy kto się w tym terminie zgłosi we wskazanym miejscu otrzyma worek i rękawice a leśnicy wskażą miejsce do posprzątania. Grupy zorganizowane (szkoły, instytucje itp.) proszone są o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa e-mailem na adres: lubin@wrocław.lasy.gov.pl , w zgłoszeniu należy podać ilość uczestników oraz kontakt do osoby odpowiedzialnej za grupę.

 

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

#Zabierz5ZLasu #BądźDobryDlaLasu

Dość!- powiedziałem sobie.